28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Celem zajęć w przedszkolu była integracja dzieci oraz zachęcenie do spożywania owoców ze względu na ich walory zdrowotne. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłkach. Poznały różne gatunki jabłek, rozpoznawały ich kształt, zapach, kolor, smak. Śpiewały wspólnie piosenki, tańczyły "jabłkowy" taniec. Przedszkolacy wykonały prace plastyczne z jabłkiem w roli głównej oraz uczestniczyły w konkursach grupowych. Poza tym zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek oraz same przygotowały pyszne i zdrowe jabłkowe przekąski, które z apetytem zjadały.
Przedszkolaki z grupy "Żabki" oraz "Koszałka Opałka" uczestniczyły w zajęciach związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe, uczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. Na pobliskim skrzyżowaniu zapoznały się z zasadami ruchu drogowego, rozpoznawały i nazywały znaki drogowe.
24 września jesienna aura sprzyjała wycieczce klas siódmych na Mazury. Pierwszym punktem wyjazdu był rejs statkiem po jeziorze Nidzkim, podczas którego uczniowie podziwiali uroki okolicznej przyrody. Następnie udaliśmy się do historycznej wioski Galindów w miejscowości Iznota. Tam dopiero się działo.
Uczniowie klas IV gościli na lekcjach historii pracownika Archiwum Państwowego pana Piotra Karwowskiego, który zapoznał ich z podstawowymi pojęciami genealogii; wyjaśnił, czym jest archiwum; przedstawiał źródła do badania dziejów rodziny oraz tworzenia drzewa genealogicznego. Gość przyniósł ze sobą liczne źródła historyczne- zdjęcia, kartki pocztowe, monety i gazety, które dzieci mogły obejrzeć, dotknąć, przeczytać. Efektem końcowym spotkania mają być drzewa genealogiczne wykonane przez nasze dzieciaki- czekamy z niecierpliwością…
W trosce o poprawę bezpieczeństwa przedszkolaków, uczniów i pracowników Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie dnia 27.09.2021. o godz. 10.00 przeprowadzono próbny alarm przeciwpożarowy. Przeprowadzone ćwiczenia miały na w celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem oraz zasadami postępowania na wypadek pożaru. Po sygnale dźwiękowym (3 dzwonki), korzystając z wyjść ewakuacyjnych wszyscy opuścili budynek szkoły i przedszkola. Miejscem zbiórki wszystkich ewakuowanych było boisko szkolne. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
„Moi Drodzy, rzecz jest taka, mamy dziś DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Najlepszego Przedszkolaki!!! I dziewczynki i chłopaki. Zdrowia szczęścia Wam życzymy - sto lat , sto lat – zanucimy. Niech Wam zawsze słońce świeci. Cudowności – Nasze Dzieci!!!”
20 września w naszym przedszkolu odbył się Dzień Przedszkolaka. Muzyka i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Pani Dyrektor Janina Lampkowska powitała przedszkolaków życząc im wiele radości i udanej zabawy. W salach na dzieci czekało wiele atrakcji (pląsy, tańce, konkursy, słodki poczęstunek). Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie schodziło z twarzy przedszkolaków.
17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę, która zapoczątkowała masowe wywózki naszych rodaków w głąb Rosji, na skutą lodem ziemię Sybiru. Tego dnia nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystościach miejskich na Cmentarzu Parafialnym oraz uświetnili swymi występami część artystyczną w Miejskim Domu Kultury. W ten sposób oddaliśmy hołd Sybirakom, z których wielu nie wróciło do kraju pozostając na „nieludzkiej ziemi” na zawsze.
7 września obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play ustanowiony w 2020 roku przez Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP). To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Z tej okazji Polski Komitet Olimpijski i Klub Fair Play PKOl włączając się w obchody Światowego Dnia Fair Play zaprosili nauczycieli szkół do wzięcia udziału w akcji i zorganizowania w ramach zajęć wychowania fizycznego #BiegFairPlayPKOl w dniach 7-10 września br.
W dn. 7 września nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili bieg w ramach zgłoszonej akcji. Bieg odbył się na bieżni i boiskach szkolnych i był jedną z form realizacji innowacji pedagogicznej „Sportowiec to też patriota”. W podziękowaniu otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom za organizację i udział w #BiegFairPlayPKOl
Poniżej prezentujemy zdjęcia z w/w akcji.
Wrzesień jest miesiącem, który w polskiej historii zapisał się wieloma tragicznymi wydarzeniami. Wybuch II wojny światowej już na początku pochłonął wiele tysięcy ofiar. Aby utrwalić te wydarzenia w pamięci młodego pokolenia uczniowie klas piątych z wychowawcami w dn. 8 września odwiedzili lokalne miejsca pamięci narodowej. Głównym celem spaceru edukacyjnego było oddanie hołdu poległym w walce o wolność. W odwiedzanych miejscach uczniowie zapalili symboliczne znicze. Ta piesza wycieczka wynikała również z realizacji innowacji pedagogicznej.
Poniżej prezentujemy zdjęcia ze spaceru edukacyjnego.
15 września dzieci z grupy I „Jagódki” i grupy II „Pszczółki” obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki- święto kreatywności, odwagi i zabawy. Ten dzień wypełniony był zabawami z kolorowymi kropkami, a dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne.
13 września klasy 3a i 3b wraz z opiekunami uczestniczyły w zajęciach pokazowych w ramach współpracy z lokalnymi instytucjami. Biblioteka pedagogiczna otrzymała z funduszu obywatelskiego sprzęt umożliwiający organizację zajęć interaktywnych "magiczny dywan". Możliwości urządzenia są ogromne. Wyświetlony obraz jest czuły na dotyk. Tematyka aktywności różnorodna z zakresu zabaw sprawnościowych, edukacyjnych, muzycznych, plastycznych.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani i aktywnie uczestniczyli w zadaniach.
Przedszkolaki z grupy III „Słoneczka” 08.09.2021r. gościły panią dzielnicową aspirant Ilonę Karpińską (mamę Marka). Podczas spotkania wysłuchały pogadanki „Bezpieczna droga do przedszkola”, oraz zapoznały się ze specyfiką pracy policjantów. Funkcjonariusze pokazali swoje umundurowanie i wyposażenie radiowozu. Najwięcej radości wzbudziło włączenie sygnałów dźwiękowych. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski, aby być zawsze bezpiecznym na drodze.
W naszej szkole odbyła się dziesiąta już edycja Narodowego Czytania. Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował w wystosowanym liście do czytelników do przeczytania "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. "Moralność pani Dulskiej" czytana była przez uczennice klas ósmych z Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycielki. Uczniowie zapoznani zostali z autorką sztuki - Gabrielą Zapolską oraz wyjaśniony został wyraz "moralność". Przeczytane fragmenty tekstu skłoniły słuchaczy do refleksji na temat pojęcia "dulszczyzna" oraz nad zachowaniem w różnych sytuacjach.
Zapraszamy na zebrania klasowe z wychowawcami:
15 września 2021 (środa)
16 września 2021r. (czwartek)
W dniu 4 września 2006 roku Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 1 otrzymało imię Marii Konopnickiej. Upamiętniając to ważne wydarzenie z życia przedszkola odbył się uroczysty apel. Dzieci sześcioletnie przedstawiły kilka wierszy i złożyły kwiaty przy tablicy Patronki. Odśpiewały hymn przedszkola.
Dnia 1 września 2021r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Na uroczystości gościliśmy p. Marcina Tadrzyńskiego - przewodniczącego Rady Rodziców i p. Sychowska Magdalenę członka Rady Rodziców.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego gości, rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły i przedszkola powitała dyrektor ZPO1 – P. Janina Lampkowska życząc wspaniałych chwil i wysokich wyników w nauce. Szczególne słowa skierowała do uczniów klas pierwszych i ósmych. Następnie pani wicedyrektor Jolanta Luciszewska odczytała list od Burmistrza Miasta Mława.
Krótką część artystyczna przygotowali uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem p. Renaty Nauckiej i Samorząd Uczniowski. Na zakończenie odśpiewano hymn szkolny i wyprowadzono sztandar. Uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas.