11 października uczniowie klas ósmych i siódmych rywalizowali w konkursie geograficznym, w którym należało wykazać się znajomością mapy świata. Uczestnicy po otwarciu strony online seterra.com wybierali opcję: świat, 150 największych krajów, przystępowali do wykonywania zadań. Należało wskazć położenie różnych państw na całej kuli ziemskiej. Nie było łatwo. Laureatkami zostały uczennice klasy 8c Zuzia Ulatowska i Natalia Kwestorowska. Gratulujemy!
Uczniowie klas 3ab wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Otrębus. Miasto jest główną siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Dzieci miały okazję podziwiać występ zespołu pt. "Fantazje polskie". Widowisko było lekcją połączona z prezentacją 5 polskich tańców ludowych, wypełnioną muzyką, przyśpiewkami, tańcem i pokazem pięknych strojów ludowych. Drugim punktem wyciwczki była wizyta w Muzeum Motoryzacji i Techniki, gdzie znajdują się eksponaty zabytkowych aut i przedmiotów codziennego użytku. Była to spora dawka historii i ciekawostek.
16 października, w 43 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron Piotrowy, odbył się apel z okazji XXI Dnia Papieskiego. Przypomniana została postać polskiego papieża oraz jego dokonania. Uczennice klas starszych wykonały wiele pięknych pieśni poświęconych JPII.
„Non abiate paura - Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Przesłanie to było myślą przewodnią całej Jego posługi papieskiej.
„Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Słowa te stały się zapowiedzią nowego nurtu w Kościele -prawdziwego otwarcia na człowieka.
Nie lękaj się dziś drugiego człowieka…. twojego brata, siostry,
Nie lękaj się być tym, który rozsiewa pokój wokół siebie…. w rodzinie, w szkole, w pracy, gdziekolwiek.
Uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyła się 13 października. Uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami zaprezentowali montaż słowno - muzyczny pełny humoru, pięknego śpiewu i recytacji. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom oświaty.
Apel był też okazją do podziękowań dla nauczycieli odchodzących na emeryturę. Pani dyrektor, w imieniu społeczności Zespołu, podziękowała za piękne lata pracy zawodowej:
Do życzeń dołączyli się Rodzice, uczniowie i przedszkolaki.
Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom.
Życzenia dla całej społeczności szkolnej przesłał burmistrz miasta, pan Sławomir Kowalewski.
Dnia 13 października starsze przedszkolaki i uczniowie z klas I-IV z uwagą obejrzeli spektakl ekologiczny pt. „W zielonej krainie Oz”. Spektakl opowiadał o zagadnieniach związanych z ekologią, nawiązywał do słynnej książki Lymana Franka Bauma - „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, którego główną bohaterką była Dorotka. W spektaklu artyści poruszali tematy smogu, niskiej emisji, zmian klimatycznych, segregacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego. Atutami przedstawienia były: wartka, pełna humoru akcja, znakomita gra aktorska, a przede wszystkim mnóstwo informacji dotyczących ochrony środowiska.
8 października 2021r. klasy IVa, IVb oraz VIIIa uczestniczyły w jesiennej wycieczce do Trójmiasta. Pierwszym etapem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie uczniowie wzięli udział w niezwykłej lekcji historii; wysłuchali opowieść o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, jej genezie i skutkach, ofiarach i oprawcach, bohaterach i zwykłych ludziach… Kolejnym punktem wycieczki był park trampolin w Gdyni, gdzie młodzież mogła rozładować swą nadmierną energię… Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Experyment- tu dzieci poprzez zabawę zdobywały wiedzę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, przyrody. Każdy uczestnik wycieczki znalazł coś dla siebie- i ci co lubią sport i ci, którym bliski jest świat nauki i wiedzy.
Dnia 11 października, przedszkolaki z grupy VII – „Orzeszki”, wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni, udały się do pobliskiego parku na wycieczkę, która dostarczyła nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń.
Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa „Jak zachowujemy się w parku?” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Bacznie przyglądaliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom, rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz kącik przyrody. Był też czas na bieganie i zabawy na placu zabaw. Dzieci nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę.
Podczas jesiennej wycieczki do parku, 11 października, przedszkolaki z grupy VII oprócz podziwiania jesiennego parku poznały pomniki znanych Polaków. Pozowały do zdjęcia pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II, Świętego Wojciecha oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki były zainteresowane osobami sławnych Polaków. Z uwagą oglądały pomniki.
30 września w naszym przedszkolu wystąpił teatrzyk kukiełkowy „MŁAWA – MOJE MIASTO” połączony z warsztatami plastycznymi. Teatrzyk kukiełkowy przedstawił historię Miasta Mława, opowiadając o zabytkach oraz o postaciach historycznych związanych z regionem. Po występie teatrzyku podczas warsztatów dzieci wykonywały kukiełki z łyżeczek. Teatrzyk i warsztaty zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy razem” przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Mławie.
Na początku października „Świetliczaki” wyruszyły w podróż po Włoszech w ramach całorocznego ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Europa i ja”. Zaczęliśmy od kilku prostych działań: przedstawienia dzieciom kraju, który będą poznawać, wspólnie z dziećmi wskazaliśmy go na mapie i zapoznaliśmy się z jego stolicą. W odpowiedniej atmosferze odsłuchaliśmy hymn państwowy. „Świetliczaki” wykonały również prace plastyczną- flagę państwową.
Dnia 5 października w grupie VII – „Orzeszki” odbyło się spotkanie z pielęgniarką -panią Bożeną Jasińską. Wizyta pielęgniarki miała związek z realizowanym w przedszkolu cyklem zajęć dotyczących zdrowia. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie i higienę. Przedszkolaki otrzymały wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania. Pielęgniarka podkreśliła olbrzymie znaczenie jakie dla zdrowia ma pełnowartościowy posiłek, picie odpowiednio dużej ilości wody oraz spożywanie owoców i warzyw. Największą atrakcją dla przedszkolaków okazała się prezentacja rekwizytów potrzebnych do codziennej pracy pielęgniarki oraz demonstracja niektórych prostych zabiegów (mierzenie temperatury, mierzenie pulsu).
Owoce są źródłem witamin, dlatego na zajęciach zachęcamy dzieci do ich spożywania. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne, dzięki którym dzieci z grupy „Orzeszki” dnia 1 października zrobiły pyszne owocowe szaszłyki. Była to również okazja do porównywania wyglądu i smaku wybranych owoców krajowych i zagranicznych. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.
4 października odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Mława. W naszej szkole kandydaturę zgłosiło 13 uczniów.
Po podliczeniu głosów przez komisję okazało się, że „Jedynkę” będą reprezentować dwaj młodzieńcy: Igor Forczewski z kl. 8b oraz Olaf Kołodziński z kl. 8a.
Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy w radzie.
4 października przedszkolaki z grupy "Żabki" uczestniczyły w warsztatach tematycznych zorganizowanych w Laboratorium Przygody w Mławie. Chłopcy budowali roboty z klocków Lego Education, poznając tajniki robotyki a następnie programowali roboty tak, aby pobudzić je do życia. Dziewczynki wzięły udział w warsztatach sensorycznych, tworząc kolorowe, pachnące mydełka. Po intensywnej pracy przedszkolaki korzystały dostępnych atrakcji w sali zabaw. Radosne wróciły do przedszkola. To był czas pełen wspaniałej nauki, nowych doświadczeń i zabawy.
5 października obchodziliśmy dzień "imienin szkoły". W tym dniu, 36 lat temu, nasza szkoła otrzymała imię Hugona Kołłataja. Dziś uczciliśmy pamięć naszego patrona złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową. Święto szkoły było też okazją do uroczystego przyjęcia w szeregi uczniów pierwszoklasistów. Pasowanie na ucznia odbyło się w obecności pani dyrektor J. Lampkowskiej, p. vice - dyrektor J. Luciszewskiej, pani naczelnik Wydziału Oświaty M. Staniszewskiej, i pana Przewodniczącego Rady Rodziców M. Tadrzyńskiego. Pierwszoklasiści odśpiewali hymn szkoły, zatańczyli zbiorowy układ choreograficzny i zdali egzamin z wiedzy o szkole. Uroczyście przyrzekli, że będą starać się wzorowo wypełniać obowiązki ucznia. Życzymy im wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i przeżycia wielu pięknych i radosnych chwil pośród naszej braci uczniowskiej.
Sport zawsze przynosi wiele radości. W tym roku „Świetliczaki” w takim właśnie duchu świętowali Dzień Chłopaka. Wszyscy uczestniczyli w najrozmaitszych konkurencjach sportowych. Były zabawy z przyrządami, a nawet rywalizacja chłopcy kontra dziewczynki. Najpierw wszyscy przeszli po linie z rękoma uniesionymi w górę utrzymując równowagę. Sprawdzili też swoje mięśnie i zwinność przechodząc przez obręcz i pod nisko zawieszoną przeszkodą. Musieli też wykazać się celnością i współpracą podczas rzutów woreczkami i ringiem. Nie lada wyzwaniem było przeciąganie liny. Każdej konkurencji towarzyszyło mnóstwo uśmiechu i radości. Wszyscy chłopcy otrzymali symboliczne medale „Super chłopaka”. Nie obyło się też bez słodkiego upominku dla wszystkich uczestników zabaw.
4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej inicjatywy wychowankowie świetlicy z p. E. Przybyszewską odwiedzili szkolną bibliotekę. Bohaterami czytanych i omawianych tekstów, były oczywiście zwierzęta. Nietypowe święta są super okazją do promowania czytelnictwa wśród dzieci, bo nic tak nie rozwija wyobraźni, jak właśnie czytanie.
Dnia 30 września Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka dla klas 4-8.
Uczniowie bawili się wyśmienicie, podjadając w przerwach słodkie pyszności przygotowane przez rodziców. Podczas dyskoteki powitaliśmy także w szeregach starszaków naszych czwartoklasistów. Dzień Żaczka obfitował w wiele zabaw i konkursów dla dzieci i ich wychowawczyń: pani A. Więckowskiej i pani M. Stefańskiej-Zery. Uczniowie bawili się jak nigdystęsknieni wspólnej zabawy.
29 września w naszej szkole gościliśmy Panią Policjantkę, która poprowadziła w młodszych klasach zajęcia o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Jest to bardzo ważny temat podejmowany regularnie przez wychowawców. Obecnie korzystamy najczęściej z jazdy samochodem z jednego punktu do drugiego. Dzieci rzadko mają okazję samodzielnie poruszać się po chodnikach, co najbardziej widać podczas wycieczek szkolnych. Dlatego tak bardzo istotna jest edukacja i wpajanie zasad bezpieczeństwa, gdyż na drogach jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników.
Dnia 1.10.2021r. odbyły się w naszej szkole XI Światowe Dni Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów i nie tylko. Egzaminowani byli m.in. nauczyciele, pracownicy obsługi, dyrekcja szkoły oraz rodzice uczniów. Egzaminatorami były uczennice klasy 8 a, których znajomość tabliczki mnożenia jest na bardzo wysokim poziomie. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Osoba, która w tym dniu zdała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
29 września w naszej placówce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji Pani Dyrektor Janina Lampkowska przeczytała przedszkolakom wybrane przez dzieci pozycje książkowe. Przedszkolaków również odwiedziły dziewczynki ze szkolnego koła wolontariatu. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Dzień 29 września to dzień promujący czytelnictwo i zachęcanie wszystkich do uczestniczenia we wspólnej podróży do świata baśni, bajek i wytworów wyobraźni. Klasa 3b również przyłączyła się do akcji. |