21 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie podsumowujące realizację programu Szkoły Promującej Zdrowie. Rozmowa dotyczyła aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i zdrowia psychicznego. Ekspertami byli goście; p. Justyna Koronowska - dietetyk, p. Michał Chlastosz - nauczyciel, pasjonat sportu, p. Marta Drzewiecka - psycholog oraz przedstawiciel rady Rodziców p. Sławomir Wasiłowski. Spotkanie rozpoczęło się pięknym pokazem akrobatycznym w wykonaniu uczennic klas 4a, 7a. Uczniowie wykazali się wiedzą. Argumentowali swoje wypowiedzi. Wspólna rozmowa ekspertów i uczniów zakończyła się wnioskami. Pani R. Przybyłowska przedstawiła wyniki i wnioski z podsumowania SZPZ. Debatę prowadziła p. R. Nagucka. 1 czerwca świętowaliśmy na świetlicy szkolnej Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wspólnie spędzone chwile wypełnione były radością, uśmiechem i beztroską, czyli tym, co charakteryzuje dzieci. Owocowy poczęstunek, piknik, lody, duże bańki mydlane, animacje, rysowanie kredą, energetyczna muzyka i dobry nastrój okazały się strzałem w dziesiątkę. Wszystkim dzieciom życzymy beztroski, uśmiechu i radości na każdy dzień. 3 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Rezolucję o nowym święcie ustanowiła 12 kwietnia 2018 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. Inicjatorem święta był polski socjolog, prof. Leszek Sibilski, wykładowca Montgomery College w Stanach Zjednoczonych. Jako były kolarz torowy i członek młodzieżowej kadry Polski, chciał promować rower w wyjątkowy sposób. W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas 1 - 3. Panie bibliotekarki przeczytały fragmenty książek oraz wiersze promujące zdrowie. Najbardziej spodobały się książki - "Masz tę moc! Możesz pokonać koronawirusa" oraz "Baśniowa Akademia Zdrowia". Dzieci rozwiązywały zagadki związane ze zdrowym stylem życia oraz potrafiły wymienić zawody, które związane są z promocją zdrowia. Uczniowie świetnie potrafili wymienić sposoby odżywiania, aby być zdrowym - wiedzą, że trzeba jeść owoce i warzywa! W naszej szkole w dniach od 10 do 14 maja 2021 roku obchodzony był Tydzień Promocji Zdrowia. To coroczna akcja, która ma na celu promowanie zdrowego stylu życia. Każdego dnia realizowane było zadanie z przygotowanego wcześniej harmonogramu.
W trosce o dobro naszych przedszkolaków i uczniów po raz kolejny przystąpiliśmy do realizacji programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego głównym celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Zajęcia dla najstarszych grup przedszkolnych oraz uczniów klas pierwszych przeprowadziła p. Joanna Tatuch. W ramach realizacji zadania "SŁUCH TO TWÓJ ZMYSŁ – ZAGROŻENIA ŻYCIA W HAŁASIE” uczniowie pogłębili swoje wiadomości na temat szkodliwości hałasu dla naszego zdrowia, sposobów jego niwelowania oraz przygotowali plakaty pod hasłem: HAŁAS - TWÓJ WRÓG ! Laureaci Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem „Żyjmy zdrowo” odebrali nagrody:
Konkurs miał na celu kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat zasad prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej oraz zasad higieny osobistej.
Realizacja zadania: Są wśród nas – problem dzieci otyłych, Znaczenie właściwego odżywiania się oraz zagrożenia wynikające ze złego odżywiania. W dniach 20-22 kwietnia 2021r w ramach zdalnego nauczania podczas lekcji w-f w klasach 6a i 6b zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne nt.: Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony m.in. ku refleksji nad tym, jak olbrzymi wpływ na zanieczyszczenie Błękitnej Planety ma człowiek i jednocześnie, jak wiele możemy zdziałać wspólnie, aby temu przeciwdziałać. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. W roku 2021 Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa Dzień Ziemi był bardziej wirtualny. Uczniowie klasy 4a na godzinie wychowawczej dowiedzieli się, jak sami mogą wpłynąć na poprawę klimatu i działać na rzecz klimatu.
Zdrowie zaczyna się na talerzu - wiedzą o tym drugoklasiści. Przygotowali swoje propozycje potraw, które można spożyć na drugie śniadanie. Powstała z nich elektroniczna książka kucharska, do której obejrzenia serdeczne zapraszamy! Wszyscy wiedzą, że zdrowy posiłek dostarcza organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych, wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Nasi uczniowie o tym nie zapominają i w ramach WIOSENNEGO TYGODNIA ZDROWIA wykonali barwne kolaże na temat ,,Zdrowy posiłek”. Tradycyjnie 6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie. 6 kwietnia, ta data wcale nie jest przypadkowa, właśnie tego dnia w 1896 roku odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk I Olimpiady w epoce nowożytnej na Stadionie Panateńskim. Z tej okazji przed Świętami Wielkanocnymi na lekcjach wychowania fizycznego odbyły się pogadanki na temat aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, uczniowie z klas czwartych i piątej wykonywali plakaty promujące aktywny tryb życia, opowiadali o swoich pasjach i sukcesach sportowych swoim kolegom. Wszyscy wiedzą, że zdrowy posiłek dostarcza organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych, wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Nasi uczniowie o tym nie zapominają i w ramach WIOSENNEGO TYGODNIA ZDROWIA wykonali barwne kolaże na temat ,,Zdrowy posiłek”. W swoich pracach przedstawili ulubione produkty, które są wartościowe i przyjazne dla zdrowia. Realizacja zadania z pewnością przyczyniła się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów. W dn. 25 marca b.r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem „Żyjmy zdrowo”. Skierowany był do uczniów klas IV – VI. Przeprowadzenie konkursu było jednym z zadań zawartych w Programie Szkoły Promującej Zdrowie. Konkurs miał na celu kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test w trybie zdalnym. Uczestnicy wspomnianego konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat zasad prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej oraz zasad higieny osobistej. Spośród 55 uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:
Konkurs zorganizował i przeprowadził szkolny koordynator Programu Szkoły Promującej Zdrowie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych nastąpi wkrótce. W dniach 23-26 marca 2021 realizowany był w klasach VII –VIII ogólnopolski program profilaktyki czerniaka z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).
W tym roku nasza szkoła włączyła się do akcji Światowy Dzień Wody z PAH, czyli Polską Akcją Humanitarną. Akcja przebiega pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”. Ma ona na celu szerzenie wiedzy uczniów na temat wartości wody, ukazanie problemu braku dostępu do wody na naszej planecie oraz zrozumienie zależności pomiędzy naszą konsumpcją, a zużyciem wody. W ramach akcji, na lekcji biologii i geografii, uczniowie klas od 4 do 8 dowiedzieli się, że:
Uczniowie po obejrzeniu filmów: „Czy zabraknie nam wody?”, „Susza, kranówka i betonoza, czyli wszystko o wodzie w Polsce” dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeń płynących z nadmiernego zużywania wody. Przygotowali też prezentacje, którymi chętnie dzielili się z kolegami. Wiedzą na temat zalet zdrowego odżywiania, jego wpływu na rozwój fizyczny i umysłowy dzieci i dorosłych, wykazali się uczniowie klas IV - VIII SP 1 w Mławie. NAGRODA GŁÓWNA - Maja Maruszewska kl. IV a i Jakub Maruszewski kl. VI b
KLASY VII - VIII
Światowy Dzień Wody (22 marca) w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Tego dnia, w ramach wewnątrzszkolnej akcji „Dzień Wody” wynikającej z Programu Szkoły Promującej Zdrowie „Żyjmy Zdrowo”, uczniowie klasy 4a na zdalnej godzinie wychowawczej dyskutowali na temat znaczenia wody w życiu człowieka. Celem przeprowadzonej akcji było uświadomienie uczniom, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Uczniowie w Dniu Wody czytali zgromadzone informacje na temat znaczenia wody dla życia na Ziemi. Wykazali się kreatywnym myśleniem układając rymowanki oraz wykonywali plakaty nt. wody. Z zainteresowaniem oglądali prezentację multimedialną „Kropla wody”. Rozmawiali o znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Wspólnie zastanawiali się nad sposobami oszczędzania wody. Poprzez uczestnictwo w akcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat wody oraz uświadomili sobie, jak ważna jest ona w życiu człowieka. Rymowanki o wodzie Życie bez wody jest dla nas niewyobrażalne, Bez wody nie ma życia, Nauczmy się wodę szanować, W czasach zdalnego nauczania sprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci nabiera szczególnego znaczenia. Uczniowie bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem podczas lekcji online ale również przygotowując się do zajęć i odrabiając prace domowe. 9 lutego przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza szkoła włączyła się w obchody i podjęła różnorodne inicjatywy. Odbyły się rozmowy, pogadanki, gry i zabawy. Młodsi uczniowie wykonali plakaty, a starsi prezentacje i stronki w języku HTML. Zaprojektowana została również gazetka tematyczna na korytarzu, gdzie przerwy odbywają klasy 1-3. Wychowawcy klas 6 przeprowadzili na godzinie wychowawczej debatę na temat: „Jak wykorzystać współczesne technologie do rozwoju osobistego”. Od października 2020r. w kl.VIIIa realizowany był projekt "Hejt-Twoja odpowiedzialność". Zajęcia z uczniami prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Lepsze jutro", ZOW w Mławie i KP Policji w Mławie. Młodzież dowiedziała się o formach, rodzajach przemocy i jej skutkach. Uczono się też jak radzić sobie z hejtem, jak postępować będąc świadkiem hejtu i czym można zastąpić hejt. Poznali zasady antyhejtowe i stosowali zdobyte wiadomości w ćwiczeniach warsztatowych. Obejrzeli również spot MSWiA „Hejt”. Mamy nadzieję, że po tych zajęciach młodzież będzie bardziej odpowiedzialna i świadoma konsekwencji stosowania hejtu oraz że będzie zapobiegać mowie nienawiści. W listopadzie br. w klasach VIIabc realizowany był program profilaktyczny „Debata”, który znajduje się na liście programów rekomendowanych. Prowadzili go specjaliści z Pracowni Szkoleniowej „Krokus” z Krakowa.
Nauka przy komputerze i innych przenośnych urządzeniach (laptop, telefon, tablet) w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób. Zbyt długie patrzenie na monitor i ekran może powodować pogorszenie wzroku. Natomiast niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze lub podczas używania urządzeń przenośnych może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni. Nieprzerwana nauka przy monitorze komputera lub ekranie innego urządzenia powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut. Dlatego tak ważne jest, aby przerwę śródlekcyjną wykorzystać na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu. O tym bardzo dobrze wiedzą uczniowie klasy 4a i 5a, którzy w czasie tych przerw wykonują ćwiczenia mające na celu zapobieganie w/w dolegliwościom. Recepta na pandemię w wykonaniu klasy 7c. Uczniowie samodzielnie wykonali zdrowe i smaczne śniadania. Podczas godziny wychowawczej, uczniowie klasy VIII b mieli okazję spotkać się z panią aspirant z Komendy Policji w Mławie. Młodzież, podczas zdalnej lekcji na platformie Teams, dowiedziała się, jak maksymalizować bezpieczeństwo zakupów on- line oraz czego unikać podczas dokonywania płatności internetowych. Teraz wystarczy tylko te wszystkie rady przekazać Mikołajowi, aby podczas kupowania prezentów w sklepach internetowych, nie dał się oszukać.
W październiku 2020r. psycholog szkolny Marta Drzewiecka realizowała w klasach IV program profilaktyczny „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Program oparty jest na animowanym filmie o tym samym tytule, którego bohaterami są różne postacie z bajek. Głównym celem programu było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. W filmie został przedstawiony mechanizm uzależnienia, szkodliwości oraz strat ponoszonych przez ludzi uwikłanych w branie środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki i inne). "Strzeż się tycia, wybierz zdrowy styl życia" - pod takim hasłem klasa 3a przygotowała apel szkolny. Dzieci przedstawiły historię Marlenki, która się niezdrowo odżywiała. Jednak przyjaciele przekonali ją i jej rodziców do zmiany stylu życia i zdrowej diety. Na zakończenie trzecioklasiści w strojach warzyw zatańczyli do starego przeboju "Zuppa romana" - czyli zupa rzymska (warzywna). Apel ten był realizacją jednego z zadań programu Szkoła Promująca Zdrowie. Ze względu na reżim sanitarny rzedstawienie obejrzała tylko klasa 3b. Z okazji Światowego Dnia Żywności, przypadającego na 16 października, uczniowie klas 3a i 3b przygotowali wystawę "Dary jesieni". Zaprezentowali własnoręcznie wykonane postacie i kompozycje składające się z warzyw i owoców. Dzieci chciały w ten sposób zachęcić do spożywania zdrowej żywności pochodzącej z polskich sadów i ogrodów. Wystawę można podziwiać na dolnym korytarzu szkoły. Zadanie to należy do programu Szkoły Promującej Zdrowie. Zawsze aktualny i propagowany styl zdrowego odżywiania stał się powodem do zorganizowania wśród uczniów "Dnia jabłka i marchewki". Miał on miejsce w dniu 16 października 2020r. W tym dniu przypada Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Święto ma przeciwdziałać marnowaniu żywności na skalę globalną i przypominać opinii publicznej o problemach żywnościowych. W w/w przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas I-III. Przygotowali wystawkę aforyzmów i cytatów odnośnie tych owoców i warzyw. W koszykach znalazły się piękne okazy marchewek i jabłek. Można też było znaleźć informacje o dobroczynnych właściwościach tych warzyw i owoców. Uczniowie tego dnia ubrali się w kolory: czerwony, zielony, pomarańczowy i żółty. Ponadto przyozdobili głowy przepaskami z marchewkami i jabłkami. Do drugiego śniadania nie mogło zabraknąć zdrowych witamin zawartych w jabłku i marchewce. Dzień jabłka i marchewki przygotowały Elżbieta Łuba i Dorota Końpa. Jabłko to najpopularniejszy owoc, bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie. 1 października uczniowie z naszej szkoły obchodzili Święto Jabłka. Celem akcji było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie w młodych ludziach nawyku zdrowego odżywiania. W ramach zajęć lekcyjnych odbyły się m.in. pogadanki, rozmowy.Taka nietypowa lekcja miała na celu kształtowanie trwałego nawyku spożywania owoców i warzyw poprzez udostępnianie dzieciom porcji owocowo-warzywnych oraz wzbogacanie wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych. To międzynarodowa inicjatywa, która w Polsce organizowana jest po raz piąty. Akcja promuje wartość edukacji na świeżym powietrzu, a nie ma lepszego sposobu na poznanie otaczającej nas przyrody, niż bezpośrednio jej doświadczając. Dzień Pustej Klasy - w ramach tej inicjatywy klasa 4 a z nauczycielem wychowania fizycznego udała się na ścieżkę zdrowia znajdującą się na terenie szkolnym. Lekcję wych. fiz. nie muszą odbywać się tylko w czterech zamkniętych ścianach. Ustawione urządzenia na wspomnianej ścieżce wspierają równomierny rozwój całego ciała, podnosząc siłę, szybkość, wytrzymałość i koordynację ruchową, a przede wszystkim pozwalają na rozwój różnych partii mięśniowych. Ścieżka zdrowia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Daje ona znakomite możliwości rozwijania umiejętności ruchowych, ale także kształtuje wyobraźnię ruchową. Dzień Pustej Klasy - 25 WRZEŚNIA -międzynarodowa inicjatywa promująca wartość edukacji na świeżym powietrzu! W dniu 10.09.2020r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas Iab z policjantami z KPP w Mławie. Pani mł.asp. Aneta Prusik rozmawiała z uczniami na temat bezpiecznej drogi do szkoły, zasad poruszania się po drodze i prawidłowego przekraczania jezdni. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i wykazywali się również znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię, jak również znaków drogowych. Uczniowie klasy 4 a w ramach wychowania komunikacyjnego przypomnieli sobie zasady poruszania się pieszego w ruchu drogowym. W tym celu udali się na przejście dla pieszych znajdujące się tuż przy szkole. Tam czekał na nich „Pan Stopek”, który poinformował uczniów o tym, jak bezpieczne przejść przez ulicę, gdy znajduje się przy niej sygnalizacja świetlna i jak się zachować, gdy ich nie ma. Na pomoc „Pana Stopka” w bezpiecznym przedostaniu się z jednej strony jezdni na drugą mogą liczyć również osoby starsze i niepełnosprawne. |