W  b.r. odbyło się spotkanie z rodzicami na szkolnym holu celem przeprowadzenia pogadanki na temat „ Wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka”. Prowadząca omówiła problem na podstawie przygotowanego referatu i prezentacji multimedialnej. Wskazała na zagrożenia jakie niesie siedzący tryb życia, do jakich prowadzi  dolegliwości i schorzeń. Omówiła jak organizm dziecka reaguje na brak ruchu. Prowadząca przedstawiła dokładnie schorzenia na jakie narażone są dzieci w wieku szkolnym.

Następnie wskazała jak można wszystkim tym schorzeniom zapobiec.  Główny nacisk położyła na
aktywność ruchową, która może być podejmowana w różnym wieku, a uprawiana systematycznie przyzwyczaja nas do przestrzegania higienicznego trybu życia, polepsza samopoczucie, ułatwia przyswajanie wiedzy, przyczynia się do rozwijania osobowości w sposób twórczy i aktywny.  Zwróciła uwagę iż ruch musi być dostosowany do możliwości, umiejętności, czasu ćwiczących, miejsca i pory roku i dlatego należy wypracować sposoby aktywnego wypoczynku. Zwróciła się bezpośrednio do  słuchaczy z pytaniem „Co my rodzice możemy zrobić, by nasze dziecko było aktywniejsze?”

Podsumowując rozmowę z rodzicami prowadząca podsumowała ich wypowiedzi stwierdzeniem „aby uzyskać najbardziej korzystne efekty dla zdrowia najlepszą formą regularnej aktywności fizycznej jest rekreacyjne uprawianie sportów aerobowych. Do nich zalicza się: bieg, pływanie, jazda na nartach i rowerze.(pokazując jednocześnie ćwiczenia na slajdach). Do uzyskania dobrych efektów zdrowotnych wystarczy ćwiczyć regularnie trzy razy w tygodniu po 30 - 40 minut. Ponadto aktywność ruchowa rodziców czyli Państwa jest jednym ze sposobów kształtowania postaw dzieci i młodzieży, dlatego należy wskazywać im wartościowe oferty gospodarowania czasem wolnym, stwarzać warunki do korzystania z nich i korygować złe przyzwyczajenia. To państwo powinniście poprzez prawidłowe odżywianie się i uprawianie sportu wdrażać dobre nawyki u swoich dzieci.
 Każdy człowiek podejmujący aktywność fizyczną już w krótkim czasie zauważy jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Polegać on będzie na poprawie ogólnego samopoczucia, kondycji, wyglądu sylwetki, zmniejszenia skłonności do tycia.

Znaczenie ruchu i prawidłowego odżywiania dla zdrowia znane są od dawna, ale bardzo stare i mądre powiedzenie "W zdrowym ciele - zdrowy duch" nie zawsze znane jest współczesnemu człowiekowi.”

Your IP: 18.220.137.164
Today: Kwi 26, 2024