Opracował mgr Dariusz Kieglerski
PLAN PRACY SZKOLNEGO KOŁA
TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZEGO

Cele:
•    utrzymywanie stałej współpracy z Mławskim Kołem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz innymi mławskimi towarzystwami propagującymi turystykę i krajoznawstwo,
•    rozbudzanie zainteresowań turystyczno – krajoznawczych,
•    poznanie walorów obszarów przyrodniczych najbliższego regionu i jego okolicy,
•    kształtowanie szacunku do obiektów mających wartość kulturową dla naszego regionu, kraju,
•    motywowanie do aktywnego spędzania wypoczynku,
•    podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej,
•    poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach ,
•    upowszechnianie zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
•    wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania,
•    przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej.
Założone osiągnięcia:
•    orientowanie się w terenie,
•    czytanie i interpretowanie map,
•    rozwiązywanie prostych zadań problemowych dotyczących miejsca zamieszkania i okolicy,
•    dostrzeganie przyrodniczych i kulturowych walorów najbliższego regionu,
•    zorganizowanie pieszej i rowerowej wycieczki turystyczno – krajoznawczej,
•    postępowanie w nagłych wypadkach,
•    zagospodarowanie czasu wolnego przez aktywny wypoczynek.
Zagadnienia i sposoby ich realizacji:
1.    Wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z turystyką i krajoznawstwem - (“burza mózgów” - definiowanie pojęć dotyczących turystyki i krajoznawstwa, praca z Encyklopedią PWN, pogadanka nt. form organizowania turystyki i krajoznawstwa).
2.    Geneza i działalność Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego - (praca z Informatorem PTTK, odczyt wydruku strony internetowej www. pttk.pl).
3.    Przygotowujemy rowerową wycieczkę pod względem programowym i organizacyjnym - (pogadanka nt. zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego – jazda w kolumnie, określenie celu i ustalenie harmonogramu wycieczki, praca z mapą powiatu mławskiego – wytyczenie trasy rowerowej, fragmenty “kuli śnieżnej” – spis bagażu turystycznego),
4.    Udział w rowerowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej - (przekaz informacji nt. regulaminu wycieczki, jazda rowerem zgodnie z wytyczoną trasą, zajęcia praktyczne – sposoby
udzielania pierwszej pomocy w urazach kończyn, spotkanie z leśnikiem – pracownikiem Nadleśnictwa Dwukoły – pogadanka nt. walorów środowiska naturalnego regionu, obserwacja i opis drzewostanu w miejscu postoju).
5.    Rysunek komputerowy z opisem z odbytej trasy wycieczki rowerowej - (praca w Programie Paint, pogadanka nt. stopnia trudności pokonywanej trasy).
6.    Udział w rajdach rowerowych organizowanych przez Koło PTTK w Mławie i inne regionalne Towarzystwa (poznanie oferty programowej tj.: szlaki turystyczne naszego powiatu, odwiedzanie i pogadanka nt. obszarów i obiektów mających wartość przyrodniczą i kulturową dla naszego regionu, zabawy integracyjne, pieczenie kiełbasek przy ognisku).
7.    Spotkania z ludźmi trudniącymi się społeczną działalnością na rzecz obszarów i obiektów mających wartość przyrodniczą i kulturową dla naszego regionu (wykład, pokaz zdjęć).
8.    Piesza wycieczka do mławskiego lasu (zajęcia terenowe – sporządzanie szkicu, określanie stron świata przy pomocy przedmiotów terenowych i kompasu, zajęcia ruchowe z wykorzystaniem naturalny warunków środowiskowych i klimatycznych).
9.    Walory agroturystyki z punktu widzenia turystycznego (oglądanie audycji telewizyjnych z kaset VHS, pokaz zdjęć z DVD).

Your IP: 13.59.61.119
Today: Kwi 25, 2024