053 420x315W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego też uczniowie klasy czwartej w ramach wychowania komunikacyjnego wysłuchali kilka cennych porad „Pana Stopka” (oficjalne nazewnictwo to „kontroler ruchu drogowego nadzorujący przejścia dla pieszych”), dotyczących przechodzenia przez jezdnię:

• - należy przechodzić przez jezdnię, patrząc przed siebie, a nie w telefon
  • - nie należy przebiegać przez jezdnię
  • - przechodzimy przez jezdnię tylko w miejscu dobrej widoczności drogi
  • - nie można zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię
  • - nie należy wkraczać na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód nawet wtedy gdy znajdujemy się przed przejściem dla pieszych
  • - przejście przez jezdnię jest dozwolone jeżeli odległość od wyznaczonego przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów
  • - należy również pamiętać, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Po wysłuchaniu cennych informacji na najbliższej lekcji techniki uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przez jezdnię oraz wykonali pracę techniczną związaną z powyższym zagadnieniem.
Zasady bezpiecznego i zgodnego z prawem przechodzenia przez jezdnię są niezwykle ważne i należy uczyć się ich od małego, tak aby wyrobić w sobie zawczasu odpowiednie nawyki. Dzięki temu nasze bezpieczeństwo związane z ruchem drogowym znacznie się zwiększy.

020 420x315

026 420x315