W marcu w naszej szkole odbyło się spotkanie klasy VII a i VIIb z Policjantką Komendy Powiatowej w Mławie na temat „Odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne” i strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie odnośnie niebezpieczeństwa związanego z wypalaniem traw, zatruć dwutlenkiem węgla.
Policjantka wyjaśniła pojęcie: nieletni i małoletni.
„Nieletni”:
„Małoletni” - to osoba, która nie ukończyła 18 lat. Sytuacja nieletnich jest różna w zależności od ich wieku – osoby odpowiednio mogą nie ponosić żadnej odpowiedzialności karnej (postępowanie opiekuńcze), odpowiadają przed sądem rodzinnym i nieletnich.
„Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego właściwego organu, szkoły, sądu rodzinnego, policji lub innego”.
Prowadząca wyjaśniła pojęcie demoralizacji i czynu karalnego, podała przykłady.
CZYNY KARALNE ŚCIGANE Z URZĘDU, np:
CZYNY KARALNE, np:
Popełnienie przez nieletniego innego wykroczenia niż wyżej wymienione należy określić, jako zachowanie świadczące o jego demoralizacji, co uzasadnia wszczęcie i prowadzenie postępowania w trybie opiekuńczo – wychowawczym.
CZYNY ŚCIGANE NA WNIOSEK OSOBY POKRZYWDZONEJ:
Uczniowie w skupieniu słuchali policjantki, zadawali jej pytania. Niektóre informacje wzbudziły u nich zdziwienie i niepokój. Bardzo chętnie brali udział w dyskusji na temat ich odpowiedzialności za czyny karalne.
Strażacy przypomnieli uczniom o pożarach, ich przyczynach i skutkach a w szczególności o wypalaniu traw, które jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi, ale także dla przyrody. Ogień, żywioł niszczy wszystko co spotka na swojej drodze, wiele gatunków roślin i zwierząt.
„Po zimie trawy palą się bardzo szybko, wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie zabudowania. Nieodłącznym towarzyszem ognia jest zawsze dym. Ten, który pochodzi z wypalania, potrafi być bardzo trujący. Przede wszystkim znajdują się w nim rakotwórcze węglowodory, dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Taka mieszanka może spowodować zatrucia, a w konsekwencji – choroby (alergie, nowotwory).
Wypalanie traw jest surowo zabronione i grozi za nie kara – grzywna, kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł. a nawet więzienie od roku do lat 10”.
Okres grzewczy, powoduje zagrożenie zatrucia czadem!!! Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Strażacy wyjaśnili skąd się bierze czad, i dlaczego jest niebezpieczny, co jest główną przyczyną zaczadzeń, co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali strażaków i zadawali im pytania.
< Poprzednia | Następna > |
---|