Na początku grudnia w klasach IV-VII odbyły się zajęcia komputerowe na temat „Cyberprzemoc i bezpieczeństwo w Sieci”. Nauczyciele wprowadzili uczniów w tematykę lekcji zwracając uwagę na nasilenie zjawiska cyberprzemocy i stalkingu spowodowanego wzrostem popularności mediów elektronicznych(prezentacja multimedialna). Wyjaśniła czym jest:
Cyberprzemoc- to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii.
Do takich działań zalicza się m.in. :
- wyzywanie,
- straszenie,
- poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
- robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłani
- podszywanie się pod kogoś w sieci
Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?
- dbać o prywatność swoich danych osobowych
- zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny
- chronić swoje hasła i loginy
- nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów
- nie dawać wszystkim swojego numeru telefonu
Gdzie szukać pomocy?

Na koniec przypominała o zasadach , które opracowała wspólnie z uczniami w ubiegłym roku:
10 zasad bezpiecznego korzystania z komputera
- Komputer, Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe!
- Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
- Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, ani nie podawaj swoich danych, adresu. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
- Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
- Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
- Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach.
- Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami.
- Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
- Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.
W listopadzie ub.r. nauczyciele naszej szkoły wzięli również udział w szkoleniu nt. „Cyberprzemocy”. Pozyskaną wiedzę wykorzystali w realizacji zadań wychowawczych wśród uczniów i na spotkaniach z rodzicami.
Opracowała J. Luciszewska