W ramach Wychowania do życia w rodzinie odbyły się w nasze szkole zajęcia na temat dojrzewania. Uczestniczyły w nich dziewczynki i chłopcy z klas V w oddzielnych grupach. Zajęcia prowadzone były na 2 jednostkach lekcyjnych i obejmowały następujące treści:

• budowa żeńskich i męskich narządów płciowych,
  • zmiany fizyczne zachodzące w okresie dojrzewania

Pierwsza lekcja dotyczyła zapoznania się z budową i funkcjami jakie pełnią poszczególne narządy płciowe. Nauczycielka posłużyła się planszą przedstawiającą schemat narządów żeńskich i męskich, dokonała ich podziału na wewnętrzne i zewnętrzne oraz omówiła każdy z nich zwracając szczególną uwagę na poprawne nazewnictwo. Kolejna część zajęć dotyczyła funkcjonowania narządów rozrodczych. W celu sprawdzenia poznanych wiadomości uczniowie otrzymali do rozwiązania karty pracy. Zadanie polegało na przyporządkowaniu nazwy narządu ze słowniczka w odpowiednie miejsce na rysunku.

Kolejne zajęcia– Moje ciało zaczyna się zmieniać dotyczyły biologicznych aspektów dojrzewania.

Wprowadzając uczniów do omawianej tematyki nauczycielka wyjaśniła krótko termin „dojrzewanie”, podkreślając iż jest to całkowicie naturalny proces w życiu każdego człowieka. Szczególną uwagę zwróciła ona na indywidualny czas wkraczania w okres pokwitania. W kolejnym etapie zajęć prowadząca poprosiła uczniów o podanie znanych im zmian zachodzących w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców. Następnie posługując się prezentacją multimedialną omówiona została szczegółowo kolejność zmian zachodzących   u każdej płci. Nauczycielka wyjaśniła także ważne terminy związane z pokwitaniem. Podczas zajęć pojawiło się mnóstwo pytań nurtujących młodzież. Wynikały one z codziennych problemów, z którymi borykają się zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Najwięcej pytań ze strony uczennic pojawiało się w związku z pierwszą miesiączką, chłopców nurtował problem polucji. Nauczycielka starała się w rzetelny i przystępny sposób udzielić odpowiedzi na wszystkie stawiane przez uczniów pytania. W ramach podsumowania lekcji uczniowie korzystając ze swojej wiedzy i wykładu nauczyciela samodzielnie wykonali ćwiczenie polegające na uzupełnianiu tekstu brakującymi wyrazami.

W klasie VI natomiast odbyły się zajęcia poruszające zagadnienia związane z higieną osobistą. Temat opisywanej lekcji brzmiał Dbam o higienę własną.

Przed zajęciami uczniowie zostali poproszeni o przyniesienie dowolnych środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Chętne osoby próbowały zareklamować kolegom i koleżankom przyniesione produkty i namówić rówieśników do ich stosowania. Uczniowie prześcigali się w pomysłach, przekonując słuchaczy o ważności dbania o higienę. Dodatkowo w grupie dziewcząt nauczycielka dokonała prezentacji środków higienicznych stosowanych podczas miesiączki. Dziewczynki słuchały z wielkim zainteresowaniem. Zadawały też mnóstwo pytań: Czy używanie tamponów w naszym wieku jest niebezpieczne?, Jak używać tamponów?, Jakie podpaski są najlepsze?, Kiedy należy zgłosić się do ginekologa? Na wszystkie pytania pojawiające się podczas zajęć nauczycielka odpowiadała na bieżąco.

Lekcja zakończyła się próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego w okresie dojrzewania należy szczególnie dbać o higienę? Realizując tematy związane z dojrzewaniem nauczycielka starała się rozwiać wszelkie wątpliwości i niepokoje związane z tym trudnym dla uczniów okresem. O konieczności podejmowania tej tematyki świadczy mnóstwo pytań ze strony młodzieży oraz czerpanie wiedzy z Internetu, który nie zawsze jest odpowiednim źródłem wiadomości dla młodych ludzi.

Your IP: 3.144.143.31
Today: Kwi 27, 2024