Jedzenie pełni w naszym życiu znaczącą rolę i stanowi bardzo ważny element codzienności. Na przygotowywanie posiłków oraz samo spożywanie pokarmu przeznaczamy dużo czasu. Staramy się by było smaczne, pożywne a także zdrowe. Jedzenie od wieków nie jest tylko sposobem zaspokajania głodu lecz ważnym czynnikiem społecznym i kulturowym. Należy jednak pamiętać, że jego podstawową, biologiczną funkcją jest dostarczanie organizmowi substancji odżywczych.

Jedzenie powinno więc, nie tylko być źródłem przyjemności, ale przede wszystkim zapewniać zdrowie. Pobierany przez człowieka pokarm służy jako rodzaj paliwa niezbędnego do prawidłowego działania naszego ciała. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko funkcjonowanie ale również wzrost i regeneracja. Tak więc pożywienie dostarcza nam niezbędnej do życia energii, składników budulcowych i funkcjonalnych. Nie ma jednak takiego pokarmu, który zawierałby wszystkie niezbędne substancje. Dlatego właśnie podstawową zasadą zdrowego żywienia jest urozmaicona i racjonalna dieta, pozwalająca na pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki niezbędne do życia. Przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego prowadzi do nadwagi i otyłości. Są to zjawiska niekorzystne dla zdrowia człowieka, przyśpieszają choroby układu krążenia, wywołują inne groźne schorzenia.

Złe odżywianie prowadzi do:

• Anoreksji
  • Bulimii
  • Próchnicy zębów
  • Kamicy żółciowej

Zalecenia dla właściwego funkcjonowania organizmu:

• Zachowywać odpowiednie proporcje poszczególnych składników pożywienia, ograniczyć tłuszcze na rzecz węglowodanów
  • Jeść 5 razy dziennie
  • Nie zapominać o witaminach
  • Pić wodę zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu

Pogadanki przeprowadzone na godzinach wychowawczych i lekcji przyrody pomogły uczniom w wybraniu prawidłowej drogi żywieniowej, chociaż duża część uczniów posiada odpowiednie nawyki żywieniowe wyniesione i utrwalone z domu. To właśnie rodzice są najważniejszym ogniwem wdrażającym dobre zasady odżywiania poprzez codzienne serwowanie posiłków oraz stosowanie różnorodnych składników pokarmowych.
Uczniowie przygotowali prezentację multimedialne, które pokazują zasady zdrowego odżywiania.

Your IP: 18.220.154.41
Today: Kwi 24, 2024