KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KL IV B (DZIEWCZĘTA/CHŁOPCY; LICZBA ĆWICZĄCYCH 13/15)

Temat lekcji: Kształtowanie szybkości i zwinności w grach bieżnych.                                                               Data : 24.04.2008

Cele lekcji

Umiejętności: uczeń potrafi biegać z maksymalną szybkością.

Sprawność fizyczna: kształtowanie szybkości.

Wiadomości: uczeń zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw bieżnych i wie, co to jest współzawodnictwo.

Pomoce: piłki, ławeczki, szarfy, ringo, chorągiewki.

Punkty / ogniwa toku

Opis zabaw, gier, ćwiczeń

Część wstępna - 15 minut

Czynności organizacyjno-porządkowe

Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.

5 min

Przygotowanie do wysiłku

Zabawa ożywiająca. Ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion, tułowia i nóg.

10 min

Część główna - 25 minut

Zabawy, gry bieżne

1 . Wyścigi rzędów: A i B. 2. Uczniowie znajdują się w siadzie skrzyżnym: na sygnał pierwsi wstają i biegną do ustawionych w odległości 15 m chorągiewek, obiegają je i wracając, dotykają dłoni następnego ucznia i podążają na koniec rzędu. 3. Jw., przy chorągiewkach rozkładamy szarfy, z tym, że ćwiczący przekła­dają je przez siebie od dołu do góry. 4. Jw., pierwszy uczeń trzyma w ręku ringo i biegnie z nim do chorągiewki, zostawia je tam, następny zabiera ringo i przekazuje kolejnemu z rzędu, itd. 5. Jw., uczeń biegnie do ławeczki, wchodzi na nią, pokonuje ją biegiem, zeskakuje, biegnie do chorągiewki, obiegają i wraca obok ławeczki. 6. Jw., od linii startu do mety ustawiamy co 3 m piłki lekarskie; na sygnał bieg slalomem między piłkami, powrót po prostej. 7. Jw., przy chorągiewce kładziemy ringo, pierwszy uczeń startuje z piłką, biegnie do chorągiewki, układa piłkę na „ringo" (tak, żeby się nie toczy­ła) i wraca, następny biegnie po piłkę, itd. 8. Jw., bieg z kozłowaniem piłki do tablic koszykowych, wykonanie rzutu do kosza (za każde trafienie - punkt) i powrót z piłką. 9. Bieg tyłem do chorągiewki, powrót przodem.

25 min

Część końcowa - 5 minut

Korekcja wad postawy

Ćwiczenie oddechowe. Siad klęczny, plecy wyprostowane, ręce wyciągnięte w przód. Wdech z jednoczesnym przeniesieniem rąk w bok, a następnie wydech - wolno przenosząc ręce w przód i pochylając głowę.

3 min

Podsumowanie lekcji

Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie.

2 min

Your IP: 3.141.0.61